Upíři

18. prosince 2009 v 1:03 | Amia |  Fantasy a jiní tvorové
No, protože Demetri má zdá se ještě méně času než já, budu mu fušovat do řemesla (aneb příšerky chtěl on) ;)

Upozornění - tento článek je můj názor na ně a co o nich vím, takže pokud se někde dopustím historických omylů tak se omlouvám a pokud se někomu můj názor nebude líbit... tak má smůlu ;D


Upíři

Existuje obrovské množství pověstí, knih, filmů a všeho ostatního o tomto snad nejdiskutovanějším druhu nelidí.
Pokud vím, žádná jiná bytost není zpracovaná v tolika příbězích a i když se těsně za nimi drží vlkodlaci a elfové, tyto postavy jsou přeci jen nejoblíbenější. A abych vás nezahlcovala informacemi kdo jsou co jsou atd. vezmu to odjinud, aneb odkud to zajímá mě :)


Schopnosti a slabiny

Prvotní představa upíra je, že přes den spí v rakvi protože sluneční světlo by ho zabilo a během této doby vypadá jako zcela mrtvý, nesnáší stříbro, česnek a kříže, svěcenou vodu... Zkrátka vše spojené s Bohem
Naopak se umí proměnit v netopíra (či celé hejno) či mlhu a částečně má moc nad vlky
A samozřejmě, musí pít krev. Každou noc.

V dnešní době většinou je alergický na slunce, nesnáší střibro, kříže a svěcenou vodu, přeměňovat se nemůže a vlci na něj kašlou ;)
Ale stále musí pít krev - jen nepřemění kohokoli koho JEN kousne a nepotřebuje každou noc

Alergie na světlo - asi nejznámější slabina upírů. Pokud jsem si to našla správně, tak lékařsky se tato nemoc nazývá polymorfní světelná dermatóza. Kamarád mi jednou říkal, že někde četl že tato se často pojila s jinou, zvanou anemie aneb chudokrevností. Člověk s touto nemocí má nedostatek červených krvinek či hemoglobinu. Důsledek? Potřebuje cizí krev. ;)
Podobným způsobem nejspíše vznikly legendy o upíří nesnášenlivosti vůči slunci.

Alergie na stříbro - tak to je ta část legendy, která nejvíce zajímá mě. Jak přišli zrovna na stříbro? Proč ne zlato nabo jakýkoli jiný kov? Inkové věřili v posvátnou moc drahokamů a jeden z chrámů zasvěcených slunci (bohu) byl prý celý ze zlata, takže zlato by byla logičtější volba.
No, pokud to někdo zjistíte, dejte mi vědět :)

Alergie na česnek - tuším, že jsem někde četla že česnek obsahuje podobné látky jako sluneční záření nebo něco v tom smyslu, což by znovu podporovalo vznik legend. Ale jistě to nevím, takže to neberte moc vážně.
Nebo můžeme věřit dalšímu vysvětlení, že díky upířímu jemnému čichu jim jen zkrátka a dobře příšerně smrdí (takže podobnou práci by mohly odvést i tátovy ponožky ;) )

Alergie na kříže apod. - Tak tohle je podle mě naprostá blbost. Údajný první upír, Vlad Tepes, se narodil v 15. století, tudíš v době největší křesťanské moci. A jak známo, ,,Bůh je všemocný", takže ,,ďábelská stvoření" (aneb upíři) proti němu nemají šanci.
Hm, možná v tehdejší době, ale nenamlouvám si, že pokud bych tehdy potkala Tureckého upíra, že by na něj jako na muslima zapůsobily křesťanské svaté předměty.
Závěr? Dnes bych na upíra určitě nešla pouze s křížem a svěcenou vodou a když už, chtěla bych si být jistá, že předtím to byl ortodoxní křesťan.

Probodení kůlem, useknutí hlavy, hřbitovy.... - vše podléhá pokroku. Jestli to tak fungovalo dříve, dnes již určitě ne ;)


Dodatky - nemohou přes tekoucí vodu
lze ho zdržet tím, že kolem sebe rozhodím proso nebo něco podobného: aby vás mohl pronásledovat dál, nejdříve musí vysbírat všechna zrnka
Ps: ó ano, vlastně se ještě nevidí v zrcadlech. Málo zmiňovaná ,,vlastnost" a dost často také zapomínaná. Dle mého mínění tato pověst vznikala tak nějak nejdéle. Když se začínala objevovat první zrcadla, byla natolik drahá že si je mohli dovolit jen velmi bohatí a pokud jste jej ukázali někomu kdo jej nikdy předtím neviděl, poměrně často věřil tomu, že tím mu vlastník mohl ukradnout duši - kdo kdy slyšel, že by se odrážel v něčem jiném než vodě, že? A tak dál, a tak podobně... voilá, pověst o neodrážení se v zrcadlech je na světě.
Upír přeci žádnou duši nemá.
V jeho zabití vám to ovšem nijak nepomůže, takže ji většina příběhů buď nezmiňuje, nebo ji jednoduše nebere v potaz. V tomto bodě se rozcházejí i nejstarší pověsti.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elenya Elenya | 21. prosince 2009 v 8:29 | Reagovat

:D hehe no jo upíři,ale je ještě spousta informací,které by si tam mohla dát:D ale jinak povedené:D

2 Kyle Kyle | Web | 4. října 2010 v 15:19 | Reagovat

Upiří, téma, které mě velmi zajímá. Filmy s touhle tématikou mě odjakživa přitahují a vždy se na ně rád mrknu. Nemyslím hlavně nějaké akční, ale hlavně ty tajemné z dávných dob. Např. se mi velmi líbil film Interview s upírem. Nevím jestli jsi to viděla, ale ten film měl dokonalou atmosféru. Ta doba působí naprosto tajemně, bože, asi se na to podívám :)

Co se týče tvého článku, dost mě zaujala ta část o alergii na stříbro. Taky jsem si už několikrát říkal, proč jsou alergičtí zrovna na stříbro. Zlato mi přijde jako více přijatelné, ale to se asi už nikdy nedovíme.

Jinak, jesli jsi pro, můžeme se spřátelit...

3 Amia Amia | 9. října 2010 v 1:02 | Reagovat

Interview s upírem je jeden z mých nejoblíbenějších  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama