Anketa a další tlachání

5. července 2012 v 21:14 | Amia |  Blog

Na všem je nejtěžší ten začátek a psaní není výjimkou. Nejdéle mi prostě trvá si k něčemu opravdu sednout a napsat tu první stránku, půl stránky, větu; podle toho, jak má být výsledek dlouhý. K tomu je krásné rotte, protože tam je každý, byť sebekratší příspěvek začátkem, prostředkem i koncem.


Proč vás teď vlastně prudím nesmyslným tlacháním? Vlastně jen abych se rozepsala; ať už tohle zveřejním nebo ne, pak to zase pravděpodobně smažu.
Nebo možná ne, protože se blíží bouřka. Takže mi počítač možná celý spadne a vymaže vše co teď dělám nebo nedělám.

Prokletí volna. Člověk má tolik času, že nedělá nic.

Česká jména jsou úžasná, škoda, že se všichni omezují na těch pět a pět a dál nic. Zrovna včera večer jsem vybírala jméno pro postavu ve fanfikci (kterou zde nikdy neuvidíte) a která byla Češka. Tedy napůl. Požadavek byl české jméno kvůli národní příslušnosti, ale zase aby ho neměl každý.
Takže jsem popadla seznam českých jmen v Pravidlech českého pravopisu a vyšla mi z toho Delie, Damiána, Eunika, Fidelie, Ildika, Jenovéfa, Senta a Zoja (minus to jedno které vyhrálo, přeci jen je netypické, takže co kdyby na mě někdo náhodou přišel?).
Proč tolik blogerek-pisatelek podceňuje česká jména? Vždyť i třeba Neomillnerová je má - Lota ze Zaklínačky Loty nebo třeba Raisa ze série Tiny Salo jsou obě česká jména. Fakt, v tom seznamu vážně jsou.

Abych se dostala k tomu, co bych vážně chtěla. Prosím, odhlasujte mi v anketě, na kterou knihu mám spáchat recenzi příště, nějak se nemůžu rozhodnout. Pomůžete mi.

Americké úřady musely vydat prohlášení, ve kterém vysvětlovaly, že mořské panny opravdu neexistují. Ach jo. Kam se řítíš, světová vzdělanosti?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Příští kniha bude...

Metro 2033 27.3% (3)
Stmívání 9.1% (1)
1984 63.6% (7)

Komentáře

1 Rabe Rabe | Web | 6. července 2012 v 16:54 | Reagovat

já když píšu tak nikdy nevím jaká jména dávat :D

2 Siwa Siwa | Web | 23. července 2012 v 21:07 | Reagovat

Heh, to o těch pannách jsem četla taky a nestačila se divit. S těmi jmény máš pravdu, stačí dobře hledat. Já si stejně jména většinou vymýšlím sama... A naštve mě, když už ho někde najdu. Jméno mého hlavního hrdiny je prý jméno nějaké firmy na nábytek, jméno hostinského bylo (v "anglické verzi") v jednom filmu, a jméno krále, které mi vytanulo v mysli (Medard), je normálně naše jméno, což jsem zjistila až potom, a pak jsem měla mánii, kdy jsem projížděla kalendář a zapisovala si pěkná jména. Nějak nic proti cizím nemám, ale když je hlavní hrdina stokrát omílaný William, Josh, James, hrdinka Elizabeth, Jessika, Stephanie apod., tak to už je trochu nuda. I v anglickém kalendáři jsou určitě zajímavější jména, proč nevybrat ta a pořád dokola pojmenovávat hrdiny stejně?

Jinak k tomu vzhledu blogu... Času mám habaděj, takže klidně mi dej nějaké instrukce, já něco sesmolím. Když se ti to nebude líbit, dám to stranou, upravím, či udělám něco jiného... Pro svou čtenářku cokoliv. :) (Mimochodem, máme na sebe e-mail? Myslím, že asi jo, ne? Hm, kouknu se...)

3 Šíryen Šíryen | Web | 10. října 2012 v 21:31 | Reagovat

Z podobných důvodů se uchyluji k tomu, že svým postavám jména nedávám. Čím delší povídka vznikne, tím je těžší udržet postavy v anonimitě, je to neosobní, lze to použít když v příběhu pracujete pouze s jednou, dvěma postavami. A celkově to není moc vhodné a praktické. ...Ale co pak? Jaká jména dát? Proč je hrdina s cizím, nebo jak píšeš, nepříliš známým jménem sympatičtější (alespon u většiny lidí, co znám, tomu tak je), než třeba hrdinka Jana?
Tak, a teď jste mě nabudili! Jdu studovat kalendář =D

4 Amia Amia | 15. října 2012 v 14:32 | Reagovat

[3]: Tak všechno má svůj účel.

S hrdinkou Janou se může ztotožnit téměř každý, neznámé jméno dodává jistou tajemnost, cizí (v cizí zemi, zdůrazňuji) dává pocit něčeho známého ale vzdáleného a anonymita je, jak to říct, globálnější.
Schválně, popřemýšlej nad Potterem, Eragonem, Báječnými léty pod psa a Kafkou. Jména jsou krutě účelová :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama