Pryč s tím

8. září 2013 v 16:55 | Amia

Debata o potratech nastoluje docela zajímavé otázky. Není to jen vražda vs. záchrana, ne nebo ano. Největší rozkol je ale asi vážně v tom, jestli vražda nenarozeného nebo svobodné rozhodnutí matky. Jedno vylučuje druhé.
Ale... dejte s tím pokoj! Co mají všichni proti smrti?


Potrat není nic špatného.
V přírodě se mláďata rodí matkám, které jsou zralé a plně schopné se o potomky postarat, zajistit jim potravu a výchovu.
Lidská společnost je zařízená trochu jinak, a tak i když je lidská dívka fyzicky schopná zplodit, donosit a porodit mládě, psychicky to rozhodně nezvládne a hlavně, nebude schopná zajistit mu to nejnutnější k přežití, obydlí a jídlo.
Pokud by to zůstalo na přírodě, mládě by se matce sice narodilo, ale zemřelo nedostatkem o nějakou dobu později, protože by matka zkrátka nebyla schopná se o něj postarat, neuměla by to.
Průměrný věk se zvyšuje, zvolejme hurá. Jenže, spolu s věkem jako takovým se prodlužuje i dětství (ve smyslu závislosti na rodičích). Naše těla nás zatím nedohnala, stále produkují děti přibližně od čtrnácti let věku, což byl věk (společností) uznán jako dospělost.

,,Vražda!" křičí odpůrci. Život je dar, každý má na něj právo i ti ještě nenarození, lidský život je posvátný a... V čem jsou prosím vás lidé tak výjimeční? Proč jejich život je víc než život všeho ostatního kolem?
Třeba vzhledem k tomu, jak lidé masakrují tvory (a rostliny) které chtějí sníst, si vážně nedělám hlavu s potraty. A rozhodně věřím, že zvíře stahované z kůže proto, aby se z ní vyrobila kožešina, trpí mnohem víc než sotva měsíc starý plod.
Pořád se mi zdá krutější, když to dítě donosím, jak vesele radí odpůrci potratů... a pak bude týrané, nebo skončí na ulici, nebo skončí v děcáku, nebo skončí v ústavu, nebo bude vyrůstat ve velmi nuzných podmínkách protože nezletilá matka nebude moci pracovat za dobré peníze (co by taky chtěla s nedodělanou školou a děckem na krku?), nebo...
Podívejte se na týrané děti. Pak na plod bez tlukoucího srdce, a tedy asi sotva s uvědoměním si sama sebe.
Myslím, že větší bolest cítí to týrané (ale pozor, ó má své Žití. Jak ,,pozorné" od jeho rodičů).

Kdy si vůbec lidský tvor začne uvědomovat sám sebe? Na uvědomění si vlastní existence už byla napsaná kvanta knih, vždyť je to jedno z hlavních témat filozofie. Uvědomuje si plod v matčině děloze sám sebe jako svébytnou bytost? Cítí bolest?

Videa, kde plod uhýbá jehle, která ho má vytáhnout z těla matky, jsou také často podávána jako argument.
Ale jen jako argument, alespoň já jsem nedostala žádný ověřený fakt, že plod ve vývojovém stadiu řekněme do osmého, sedmého měsíce vůbec cítí bolest.
Že uhýbá, protože ví, co ho čeká, je hloupost. Batolata se učí napodobováním a tím, že když sáhnou na plotýnku, tak se spálí. Mně se zdá (videí jsem viděla docela dost), že onen pohyb je způsoben pouhým vniknutím cizího předmětu do dělohy. Je totiž plná vody (či různých slizů) a v té době je plod tvořen pouze měkkou tkání.

Na vnímání okolí existují různé názory.
Nedávno jsem vyčetla, že plod je vyvinutý a vnímá ve třetím trimestru, to je od 28. týdne do konce těhotenství.
Což potvrzuje moji teorii.
Naproti tomu jedna blogerka ve svém článku psala, že je vědecky potvrzené že plod vše vnímá (pochopila jsem že od začátku) a odkázala mě potom na video Němý výkřik, kde se jedná o plod ve 12 týdnu. Viděla jsem ho už před nějakou dobou a tohle bylo jedno z těch, které mi přišli nejvíce zavádějící a nepravdivé. Pokud byste snad někdo chtěl, můžu na něj udělat cosi jako recenzi abych přesně vysvětlila, proč informace v něm obsažené nepovažuji za závazné

No, dost teorie. Zkrátka jsem asi ve věku, kdy děti prostě nejsou pro mě. Možná trochu misantrop. Nebo možná chladná, cynik, já nevím, zvolte si co chcete.
Ale věc se má tak, že plod, zvláště v prvních týdnech, je parazit okupující mé tělo. Myšlenka na těhotenství ve mně nevyvolává radostné pocity, jak ve mně roste život, ale děsivé pocity jak ve mně klíčí něco cizího. Moje tělo je využíváno čímsi, co chce jen živiny a teplo, aby mohlo vyklíčit a pak mě rozervat aby se mohlo prodrat ven a zanechat mě zkrvavenou a omámenou právě přestálou děsivou bolestí.
Myšlenka na těhotenství ve mě vyvolává obrazy Vetřelce. Domnívám se, že právě v těhotenství získal O´Bannon (nebo Scott nebo kdo s tím přišel jako první) svoji inspiraci.

Dokud potenciální dítě okupuje moje tělo, je jen na mně, jak s ním naložím. Nenakládám s ním, nakládám se svým tělem. Plod a mé tělo jsou v tu chvíli jedna věc, jako kdyby mi rostla třetí ruka.
Pokud má tedy plod právo na to, aby o něm bylo rozhodováno samostatně, stejně tak já mám právo na to, aby i se mnou bylo rozhodováno samostatně. I já mám právo na samostatný život. A přesně o něj dítě matku připraví, takže, jakým právem má někdo cizí, ať už je to bůh, oplodnitel, zákon (tvořen povětšinou muži) nebo potratová komise rozhodovat o tom, jestli má přednost život můj nebo něčeho, co je jen mou částí?
Smrt není to nehorší.

Lidé zabíjejí, aby se pěkně oblékli. Stahují zvířata zaživa z kůže a nechají je tak.
Lidé zabíjejí aby se dobře najedli. Humry hodí zaživa do vody a uvaří je, v Číně jedí chobotničky ještě živé, namotané na tyčku a pochvalují si, jak jim mrskající se chapadýlka šimrají krk.
Živou rybu vezmou, rozříznou jí břicho a vytáhnou jikry, JEJÍ dosud nenarozené děti. Pak ji, stále dýchající, hodí na hromadu kde buď zemře kvůli rozříznutému břichu nebo se udusí pod tlakem spousty těl dalších rozřezaných rybích matek. Takhle se vyrábí kaviár.

Takže ano, jsem PRO potraty a plod nepovažuji za plnohodnotnou lidskou bytost (vlastně, do nějakého pátého měsíce ani za lidskou bytost). Týrání zvířat mi vadí, přesto nepřestanu jíst maso (protože vegetariáni ve velkém vraždí zase rostliny) a stejně tak si ani nepoložím otázku, zda je umělé přerušení těhotenství vražda dítěte. Cože prosím? Samozřejmě že ne, vyndejte tu věc ze mě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jajika Jajika | Web | 8. září 2013 v 17:17 | Reagovat

tak za prvé nemá mať sex keď NIE JE PRIPRAVENÁ MAŤ DIEŤA !

2 Amia Amia | 8. září 2013 v 18:03 | Reagovat

[1]: To bylo zaprvé a za další? Nic? To je docela málo, ne?

A taky, však JÁ sex nemám. Na dnešní dobu jsem velmi trapná, poněvadž jsem ve svém věku ještě panna, navíc aniž by to mělo cokoli společného s náboženskými nebo jinými ideemi  :P

3 agrenej agrenej | E-mail | Web | 8. září 2013 v 18:45 | Reagovat

[1]: A má si pohlídat, jestli si násilník před znásilněním vzal kondom. Pokud ne, má ho zastavit a nabídnout svůj, který pro takové případy nosí s sebou.

Přiznám se, že jakožto zástupce mužského pohlaví, o potratech moc nepřemýšlím. Co se týká druhých lidí, ať si dělají co chtějí. Co se týče mé přítelkyně, asi bych hlavně chtěl slyšet její názor a snažil bych se jí být oporou, ať už se rozhodne jakkoliv.

4 Siwa Siwa | Web | 8. září 2013 v 19:06 | Reagovat

[2]: Bála jsem se, že jsem jediná. :D

Jinak k článku. Člověk málokdy umí vystihnout vlastní názor, dokud si nepřečte něčí jiný a nepochopí, že přesně takhle by to mohl napsat i on. Akorát se pod to podepsat. Předtím bych asi své myšlenky nedokázala zformulovat, ale teď už ano. Souhlasím s tebou, hlavně co se týče přivedení na svět nechtěného dítěte. Nevím, jestli týraní a neustále se vláčející mezi cizími rodima, nám řeknou, že jsou rádi, že je jejich matka přivedla na svět a dala jim takovýhle život. Samozřejmě je i dost případů, kdy žena donosí dítě a dá ho nějaké milující rodině, která děti mít nemůže, ale to jsou ty šťastné příběhy. Co ty na druhém pólu. Stojí to za to?

A máš pravdu i v tom, že prohlašujeme, že každý z nás má právo na vlastní názor, život, bla-bla-bla, ale pak se vlastně dozvíme, že to není pravda, že nám je pořád diktováno, co máme a nemáme dělat. "Není etické dělat tohle! Podle současných názorů společnosti bys měl dělat tamto!" Když už svoboda rozhodnutí, tak i v tomhle.

A i s tím Vetřelcem jsi mi sedla. Když mě a mé dítě bude společnost považovat za dvě bytosti, proč bych já měla dítě považovat za část sebe samé?

Jo, pokud ti, co protestují, ukazují na ulici "kruté" fotky potratů, přesvědčují ženy (uráží je a dělají na ně nátlak), aby potrat zavrhly, tak pokud si tenhle chlap, který stojí na ulici a tohle prohlašuje, vezme dítě, které porodím a o které se nebudu moct starat, tak dobrá, všechno v pořádku. Ale kdo z nich by bylo schopno přijmout hned na ulici právě narozené dítě s tím, že jsou rádi, že matka nezvolila potrat a donosila dítě, které si nemůže dovolit? Asi udělám průzkum. Vezmu novorozeně a vyrazím na cestu s vlastním způsobem. Schválně, kolik z nich si dítě vezme, že se o něj postará.

5 L. L. | Web | 8. září 2013 v 22:25 | Reagovat

Souhlasím. Myslím, že se vším :D Němý výkřik jsem viděla. Nehledě na to, jak starý je to film..a navíc jak tehdy společnost reagovala na potraty..
Ty "unikající" pohyby plodu. Myslela jsem, že je to prostě nevědomej reflex. "Něco je v děloze, saje to...odtáhnu se". Snad víš, jak to myslím :D Ale Tvoje odůvodnění je lepší.
Ony se děti v ústavech ohledně zabezpečení nemají zase tak špatně (u nás) ..ale z psychický stránky je to o hodně horší.
No. Asi jsem též cynik. Lidé zabíjejí zvířata. Zabíjejí sami sebe navzájem. Nehledě na to, že nás tu je už opravdu hodně. A někteří prostě nemají na práci nic jinýho než stát před nemocnicí a křičet hloupý hesla co akorát ublíží matce.
A ohledně Tvojí otázky..to záleží na doktorovi. Samozřejmě to může zvorat a poškodit děložní hrdlo..dítě by pak nešlo donosit. Ale už jsou další postupy..kdy se hrdlo v rizikových těhotenstvích (při častých potratech) "zašije".
Vetřelec. Tyhle slova už jsem taky párkrát použila :D

6 Amia Amia | 8. září 2013 v 23:01 | Reagovat

[3]: Máš naprostou pravdu, navíc mám ty kondomy tři od různých značek, aby si mohl vybrat. Toho jednoho jsem naštěstí ,,přeprala", ale stejně

[4]: Jediná panna? Já myslela, že JÁ jem jediná :D
S tlakem morálních a kulturních zvyklostí máš naprostou pravdu, takhle o tom přemýšlet mě nenapadlo.
S mimčem super nápad. Jestli někoho přímo potkám (třeba už lehce profláklého kněze Libora Halíka), navrhnu mu že to dítě donosím a pak ho dám jemu. To JE ale argument  :D

[5]: Na Němý výkřik jsem koukala s otevřenou pusou a nechápala, jak to někdo může brát jako pravdivé.
Děkuju za odpověď. Takže jsem se mýlila, domnívala jsem se, že nebezpečí je mnohem menší. Zase ale ani zdaleka nedosahuje takových rozměrů, jak je líčí odpůrci

7 Vendy Vendy | Web | 10. září 2013 v 20:27 | Reagovat

Ono to není tak jednoduchý. Očividně nejsi připravená na to, být matkou, protože potom bys nový život ve svém těle vnímala úplně jinak. Neberu ti tvůj náhled na skutečnost čekat dítě, jen si myslím, že až jednou přijde čas, budeš to vnímat jinak.
Právo na život? V dnešní době antikoncepcí snad nemusí ani nastat případ, že by se muselo na potrat. Ale je fakt, že některé ženské antikoncepci nesnesou, nebo nesmí ze zdravotních důvodů...
Já jsem za to, že pokud dítě přijde přes veškerou ochranu, tak má asi přijít a mělo by se mu umožnit žít. Jiná situace je třeba při aktu znásilnění, to je něco tak hrozného, že dítě zrozené ze znásilnění může být dítě nenáviděné.
O týrání zvířat ani nemluvě, v dnešní době je toho dost.

Jinak, doporučuji antikoncepci, v každém případě. Pak se vyhneš nejen možnosti rozhodování, ale i pozdějším problémům, které můžeš díky potratu mít.
Protože teď sice dítě nechceš, ale pořád máš možnost volby. Až tu možnost volby nebudeš mít, bude to horší.

8 Amia Amia | 10. září 2013 v 23:12 | Reagovat

[7]: To v článku i říkám, že (minimálně v nejbližší době) nehodlám být matkou :)
Názor člověka se za jeho život stále mění a já nikterak nepopírám, že ten můj ohledně mateřství je konečný. Ale když jsem si představila těhotenství, skutečné čekání dítěte... nemohla jsem přestat myslet na toho Vetřelce :)
Ani jsem si jako malá nehrála na maminku a na tatínka, nikdy jsem nechtěla to plastový dítě a tak. Tudíž, změna názoru asi přijde ještě za dlouho :)

Samozřejmě, s antikoncepcí se počítá. Ale riziko nemožnosti mít po potratu děti hrozně malé, to protipotratáři jej nafoukli do obludných rozměrů. A jak jsem se dozvěděla od jedné studované, i to už většinou doktoři vědí, jak vyřešit :)

9 Elenya Elenya | Web | 11. září 2013 v 20:32 | Reagovat

Ani já nejsem proti potratům, protože častokrát se stává, že během těhotenství doktoři mohou zjistit jeho rizikovost, která ohrožuje život matky. Pokud by matka nešla na potrat, s velikou pravděpodobností by možná nepřežila ani do porodu, či by zemřela při něm. Je dobré znát rizika, ale také je samozřejmé, že z pohledu těhotné matky je to zase jiná věc. Každý přemýšlí jinak. Potom berme v potaz znásilnění. Oběť se někdy rozhodne si dítě nechat, ale NENÍ to její povinnost, k aktu byla donucena a oplození přišlo násilím. Většina dívek by jistě nechtělo potomka s násilníkem, který jí ublížil. :)

10 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 19. září 2013 v 18:50 | Reagovat

Děkuji za upozornění, opravila jsem :) Kniha podruhé "vyjde" tento rok, na blogu už je předběžné info.

11 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 21. září 2013 v 18:12 | Reagovat

Viděla jsem tu tento článek už předtím, ale čtu ho až teď. Tvé názory se docela shodují s mými, jsem ráda, že jsem konečně nenarazila na "fanatickou matku", či odpůrce takové "vraždy".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama