Harry Potter a jeho fenomén - poprvé

13. dubna 2014 v 22:39 | Amia |  O knihách

Mělo to být jenom jakési shrnutí série, která ovlivnila celou jednu generaci. Protože říct všechno najednou o sedmi knihách není možné a brát to po jedné, to byste se unudili. Takže jsem si začala hledat a pročítat všechny recenze, což jsem vlastně nikdy předtím nedělala. A zděsila se.
Všechny byli negativní! Tedy až na pár výjimek, ovšem jak poznamenala známá, záleželo na věku. Zjednodušeně, čím mladší, tím oslavnější hodnocení.
A spousta také zmiňovala věci, které já si pamatuji úplně jinak. Tudíž ze shrnutí sešlo. Aneb připravte se, tohle bude odysea.

Jsem
Převyprávění obsahu příběhu Harryho Pottera je zoufale nedostatečné.
Chlapec se dostane do kouzelnické školy, kde prožije několik dobrodružství, nakonec ale školu nedokončí, odejde aby mohl konečně porazit nejzlejšího britského černokněžníka. Spolu s přáteli se mu to podaří a vše dobře dopadne.
Hm...


První Harry Potter a jeho kámen mudrců vyšel v češtině v roce 2000. Každý další vyšel zhruba o rok později, kouzelné dětství se tedy skončilo rokem 2008. Ještě ho trochu prodloužily filmy, ty ale byly jen nezbytnou
komerční tentononc (přičemž se omezily pouze na obsahovou linku. Což je pochopitelné, ale...). Dále se zde o nich zmiňovat nebudu.

U recenzí se nejčastěji zmiňovalo ono pověstné stárnuté knih s tím, jak stárla cílová skupina. A... nebylo to vzato dobře. Buď se líbily první díly a zbytek ne, nebo imponovala vyspělost posledních dílů ale ty první ne, nebo přílišná komerce (cože, kde? Já si něčeho všimla až u čtvrtého dílu), nebo čekání delší než rok.
Koukám na to a jen si říkám, kam se sakra vytratilo hodnocení knihy?

Já sama jsem dokonalá potterovská generace a hluboce lituju toho, že žádná další už si Harryho Pottera nikdy stejným způsobem nepřečte.
Protože Rowlingová s vývojem udělala prostě dokonalou věc. Rostoucí hrdinové nezůstali dětsky naivní (hloupí), ani nebyli už v jedenácti, ve dvanácti nepřirozeně protřelí. Ale jak si každý člověk postupně uvědomuje svět kolem sebe, všímá si více věcí, dává si je do souvislostí a především poznává, že jen málo věcí je jednoznačných.
A knihy zároveň zůstaly zaměřeny na cílovou skupinu, která je číst začala.

Cesta domů a ještě dál
Dílo kouzelným způsobem reflektuje cestu za dospělostí. Dítě, dosud odstrkované a nemilované, se dostane do světa, který vůbec nezná, ale kam patří. Díky magickému prostředí je ještě explicitněji vidět fascinace světem, nadšení z objevování nového. S jasným rozlišením, že sem patří, tady je to dobré. V mudlovském světě ne.

Harryho postava je narýsována jednoduše. Jako sirotek nemá žádné ukotvení; nemá minulost, neví kam patří, nemá nic. Bradavice mu to poskytnou. Nepotřebuje tedy nic víc, než objevit vše v novém světě.

Hermiona stála u jasně definovaného vědění z knih, které jí pomáhalo orientovat se ve stejně novém světě, jakým byl pro
Harryho. Až na to, že ona neměla tady a tam. Oboje, doma i v kouzelnictví, bylo dobré, jen strašlivě jiné. Upnula se tedy k tomu, co znala a co mohlo spojit oba světy - knihy a jejich vědění.

Ron prezentoval kouzelníka, pro kterého kouzelnický svět nový není. Ale nikdy nebyl jediný, uznávaný, důležitý. To přišlo až s Harrym, se slavnou ikonou, která vlastně ikonou vůbec nebyla. Úplně obyčejný kluk, kterého mohl něco naučit Ron, ne naopak. Konečně byl tím zdatnějším a moudřejším on, nemusel s bratry bojovat o každičký kousek uznání, nebo jen možnost být viděn.

Striktně dané role se s postupujícím časem rozvolňovaly, proplétaly a měnily. Harryho hádka s Ronem ve čtvrtém ročníku nebo Hermionino porušování pravidel v ročníku pátém ukazují lépe než co jiného, jak hrdinové dospívají a tím se mění. Spolu s nimi se mění děj.
Nebo věci, na které je upřena pozornost.
První taková změna se odehraje ve třetím díle, kdy se z jasně daného záporáka Siriuse Blacka vyklube přesný opak, druhá na konci čtvrtého (respektive v pátém, kde se projeví změny) a poslední samozřejmě se sedmým dílem.

Pohádka se změní v něco jiného, protože černobílost světa se vytratí. Role rozdané na začátku nemusí být nutně konečné, hrdinové jsou poprvé konfrontováni s tím, že ne všechno je takové, jaké se to ukazuje.
(Mimochodem se mi líbí první důkaz opravdové propojenosti světa - zmínka o Siriu Blackovi byla hned na začátku prvního dílu, kdy jej Hagrid potká u zbořeného domu Harryho rodičů a on mu půjčí motorku, aby chlapce odvezl co nejrychleji do bezpečí. Tehdy si toho ale nikdo nevšimne a ve třetím díle si to Hagrid vyloží po svém, i když sám tehdy řekl, že Sirius vypadal vskutku zničeně).

I dobrodružný román se ale pátým a šestým dílem změní v román pro puberťáky s prvky hororu. Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit se totiž vrátil a dětský svět se rozpadl zase o další kousek.
Už i dospělí, ekvivalent bezpečí a jistoty, ztratí svou jednoznačnou roli. Příchod Umbridgeové tak rozbíjí další dětskou životní jistotu a postrčí je ještě kousek dál v dospívání. A začátek pokukování po opačném pohlaví, tak typické pro tento věk, jen dotváří atmosféru.

A sedmý díl už je pro dospělé. Mladé, samozřejmě, ale dospělé. Harry a jeho přátelé se právě pohybují na magické hranici, kdy nejsou ani to ani ono, stále si uchovávají dětskou víru v dobro světa, i když realita seto v nich ze všech sil snaží zadusit.
Už nejsme ani ve škole, prostředí se z uzavřenosti školních chodeb rozšíří na celý svět. Hrdinové se mohou spoléhat pouze na sebe, Brumbálova ochrana je pryč a lord Voldemort si nebere servítky.
Nakonec se ale stejně vracíme do Bradavic, které jsou po celou dobu středobodem dění a je tedy logické, že tam, kde to začalo, i vše skončí.

A závěr Po devatenácti letech se mile vrací zpátky k pohádce, kde vše dobře dopadlo, protože prostě muselo - dobro přece zvítězit musí. Je tak posledním navrácením teď už dospělých čtenářů zpět tam, kde začínali; k první nezávislé cestě životem, kdy bylo ještě všechno jednoduché.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Date tree Date tree | E-mail | Web | 14. dubna 2014 v 6:14 | Reagovat

Já jsem jedna z generace, která u Harryho vyrůstala. Hltala jsem knížky i filmy a na karneval šla za Hermionu. Nevadily mi ani časové rozestupy, protože  alespoň jsme ve filmech mohli vidět jejich dospívání tak nějak v reálném čase.
Nezapomenu na to, jak jsme celá třída čekala na vydání nového dílu a na ten pocit, když mi otec donesl čtvrtý díl o 3 dny dřív, než se měl začít prodávat, protože měl v knihkupectví známého. Ani na to, jak jsem sedmý díl hltala v Egyptě, kde jsem se na celý den zavřela do pokoje a nevyšla, dokud jsem ho nepřečetla.
Každý díl sice je drsnější a drsnější, ale pro lidi, jako jsem já to byly příjemné změny a možná i trochu nezbytnost, protože kdybych šla ještě v 15 na pohádku, asi bych z toho úplně nadšená nebyla (a to mám pohádky opravdu ráda).. nebylo by to asi ono a nesplnilo by to má očekávání.
Každá generace má svou knihu. Teď to jsou nejspíš různé série o upírech, kde na prvním místě stojí Twilight, oproti čemuž mi přijde Harry Potter mnohem lepší. Anebo 50 odstínů šedi - kniha ač má obsah jaký má se čte napříč generacemi a spolu s ní se strhla odstínová lavina.
Jsem ráda, jak jsem vyrůstala a určitě bych za Harryho neměnila :)

2 stuprum stuprum | 14. dubna 2014 v 9:53 | Reagovat

Je sice narýsovaný jednoduše, ale občas se vyklube jinak. :)

S tím výrobcem je to myšleno tak, že podle poslední vědeckého zkoumání je vesmír nepřetržitě se rozpínající útvar tvaru dvanáctistěnu s téměř nulovým zakřivěním - tedy nejblíže k tomu tvaru na Zemi má právě fotbalový míč. :)

3 Elenya Elenya | Web | 14. dubna 2014 v 12:54 | Reagovat

Jsem asi jedna z mála osob, která se do Potterovské generace neřadí a na Harrym nevyrůstala. Mé oči byly uplé daleko jiným směrem. (Stephen King.)

Všechny filmy jsem ale shlédla a to se potom špatně posuzuje, když člověk knihy nečetl. Tvá recenze však nepostrádá své obvyklé kouzlo, což se mi tolik líbí. Jsem zvědavá na další. :)

4 Amia Amia | 14. dubna 2014 v 22:26 | Reagovat

[1]: Já se vždycky snažila si ho co nejvíc šetřit, na každý den jsem měla povolenou jednu kapitolu. Jasně že jsem to porušovala, ale bránila jsem se.
Tak jsem se třeba ke smrti mé oblíbené postavy (v 5. díle) dostala ve tři ráno, kdy celý svět spal, ponořen do tmy.

Ach bože. Jestli vážně srovnáváš 50 odstínů s Potterem...
Stmívání (! česky) je až po Potterovi, kouzelníci byli zabraní, přešlo se na upíry a z těch na anděly, z těch na dalšívyjímečné jedince sužované osudem. Nevidíte původ? :)

[2]: A přesně o tom píšu :)

[3]: Nerada ti kazím iluze, Elenyjko, ale potterovská generace jsi. Možná jsi ho nečetla, ale to nic nemění :D

Filmy nebrat, nebo alespoň vědět, že kniha je kniha ;) A děkuju, vidím to na tři části. Takže mě všichni možná budou bojkotovat :D

5 Date tree Date tree | E-mail | Web | 14. dubna 2014 v 23:36 | Reagovat

[4]: To já potřebovala vědět, jak to skončí :-D
Přirovnávám to k němu v tom smyslu, jaký je to fenomén..
Já mám raději originální názvy - ale proti gustu .. Harry Hrnčíř :-D Zrovna tady jsem úmyslně napsala ten anglický, protože Stmívání v češtině je jen ta 1. kniha a fenoménem jsou všechny :)
Každá doba má svoje a každá má svou skupinu bytostí, které jsou v knížkách. Vždyť i na hodinách češtiny se dají v jednotlivých obdobích díla stručně shrnout, například jaký v nich vystupuje typ postav. Teď se ale s upíry roztrhl pytel..

6 Elenya Elenya | Web | 15. dubna 2014 v 17:11 | Reagovat

[4]: Sakra...no co se dá dělat, dávám ti tedy za pravdu, Amijko. Musím se s tím smířit. :D

[5]: Těm dnešním upírům se pomalu už nedá ani říkat upíři, spíše povětšinou směšné napodobeniny, dle mého názoru ovšem. Ach, kam se ztratil Stokerův bájný Dracula a jeho děs vzbuzující vzezření? :)

7 agrenej agrenej | E-mail | Web | 15. dubna 2014 v 22:29 | Reagovat

Harrym Potterem jsem nikdy nežil a asi ani žít nebudu. Na filmy jsem se díval spíše z touhy po dobrých fantasy filmech, které se snad točí čím dál méně (dobré v rámci příběhu, ne dvě hodiny počítačových efektů s minimem smyslu). Ale jako takový ti rovnou říkám, že tento první článek, toto srhnutí se ti opravdu podařilo. :-) Vytvořila si dobře čtivý text, který jsem si četl s radostí, i když nebyl o tématu, které by mě chytlo. :-)

8 Amia Amia | 15. dubna 2014 v 22:30 | Reagovat

[5]: To já taky chtěla vědět, ale právě proto jsem si ho šetřila. Protože s koncem sedmičky to prostě skončí všechno, komplet... a díly předtím, to bych pak musela o to déle čekat na další díl :)

Já jsem zastánce jak kdy. Harry Potter je nepřeložený, ale Brumbál, Bradavice, famfrpál, viteál... to všechno překlad má. a já jsem maximálně vděčná.
I v aj je ten název jen první kniha. Pak je sága Stmívání. Prostě žádný rozdíl. (a zrovna tvajlajt je TAK odporný slovo... uh)

Hm, bytosti bych jim neříkala, romantický rozervanec, dekadentní ,,vyvrhel"... to jsou všechno lidi.
A upíři jsou už docela dlouho, hlavně nejde o upíry jako mytologické bytosti, ale o tu nedostupnost. Roztrhl se pytel s nedosažitelnými, a ti se navíc vrátili. Prvotní červená knihovna měla chudou děvčicu a šlechtice, ty dnešní (protože všechny tyhle ,,ságy" nic jiného nejsou) si musely najít něco jiného nemyslitelného. Bum, upíři, andělé.  :)

[6]: :D  husákovi děti, Potterovská generace. Musíme se s tím smířit ;)

Těžce nesouhlasím :D  Nejde o upírství, to jsem povídala nahoře a Drakula? Bože, vždyť je (ten Stokerův) tak trapnej! Pocákáš ho vodičkou, nad kterou jsi předtím zakroužila křížkem a má problém, ta nesmrtelná všemocná bytost? Pche

9 Elenya Elenya | Web | 16. dubna 2014 v 11:29 | Reagovat

[8]: Každý na to máme jiný názor, že? Co se týče mé osoby, Dracula je prostě legenda a to, že ho spálí slunce, svěcená voda atd.. mi nijak názor nebere, každá (KAŽDÁ!) sebemocnější bytost má své slabiny, dokonalost neexistuje, takže tak bych to asi viděla. :)

10 Amia Amia | 16. dubna 2014 v 14:12 | Reagovat

[9]: Jasně že každá bytost má své slabiny, ale zrovna křesťanské symboly jako slabost mi přijdou jako velmi trapná slabost. Lehce jsem to zmínila v dávném článku o upírech (v rubrice o fantasy bytostech) :)
Legenda je, což o to, ale jak byla vlna proti-Stmívání článků kde každá zatracovala Meyerovské upíry a do nebes vyzdvihovala Stokera. Já z toho měla vždycky dojem, že nic jiného neznají.
A navíc, muzikálové zpracování s Hůlkou v hlavní roli je podle mě o moc lepší ztvárnění legendy než provedl Stoker ;)

11 Dragell Dragell | E-mail | Web | 16. dubna 2014 v 21:59 | Reagovat

Můžu říct, že jsem velmi ráda, že zrovna já jsem jedna z těch generací, která na Harrym vyrůstala. Dá se říct, že tato série mne ještě více upoutala ke knihám, které dodnes tak miluji.
Na druhou stranu se bojím re-readingu, protože v mém srdíčku je Harry prostě skvělý, knihy báječné a bojím se, že dospělýma očima bych vše viděla jinak.

12 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 22. dubna 2014 v 19:45 | Reagovat

Přečetla a viděla jsem na doporučení svých tehdy pubertálních synů. Okamžitě jsem propadla kouzlu toho příběhu. Srovnávala, na co ve filmu zapomněli. Po přečtení posledního dílu jsem měla intenzivní pocit, že jsem ho i viděla, ale nemohla protože ještě nebyl ani v kinech...

13 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 4. května 2014 v 13:39 | Reagovat

To byl takřka psychologický rozbor=) Moc hezky, komplexně a ze všech úhlů ohodnoceno, mohu jen souhlasit

14 Vendy Vendy | Web | 11. května 2014 v 17:56 | Reagovat

To mě vážně překvapilo, že by se našly jen takové jalové recenze? (tím myslím ty výňatky, které jsi uvedla jako příklad, ostatní rozbor byl perfektní).
I když je fakt, že kritiky Harryho pobuřovalo, že poslední díly nejsou pro děti. Ne, poslední díly nejsou pro děti, protože hlavní hrdinové už nejsou děti a předpokládá se, že děti, které s Harrym vyrůstaly, už také nejsou děti (který rodič nacpe sedmý díl HP třeba sedmiletému dítěti, to je u mě nemyslící hňup).
Stejně tak mě štvalo tohle hodnocení u filmů. Přece každej ňouma musí vědět, že okolnosti se mění a děti dospívají a pohádkovost prvního nebo druhého dílu musí ustoupit tvrdé realitě.
Mně osobně se líbila i ta propojenost kouzelnického světa se světem mudlů, jak děsivé činy Voldemorta ovlivňovaly i nekouzelnický svět. Taky dávám plus za nejednoznačnost postav, i fakt, že to, co je napřed hodnoceno jako špatné, se ukáže jako dobré (Sirius Black), ale i to dobré se ukáže jako někdo s chybami (znovu Sirius Black, který se v pátém díle choval jako malý kluk, nebo i Brumbál, o kterém se dozvídáme v sedmém díle docela ošklivé věci, ale to vlastně vysvětluje jeho neuvěřitelně pozitivní přístup a odpouštění chyb (podle uvážení) a dávání druhé šance. Brumbál se dopustil chyby, která stála jeho sestru život a s tím žil po zbytek svého života. Udělalo to z něho lepšího člověka, pardon, čaroděje...
Taky je zajímavé - Voldemort se bál Brumbála, snad jako jediného. Bál se ho kvůli jeho schopnostem? Nebo se ho bál, protože věděl, jakou hůlku používá?
Toť otázka.
Ale Harry Potter, to je dílo, které by se mohlo zapsat zlatou literou jako kniha (knihy), které by měly být v každé knihovně.

15 Janča Janča | Web | 25. května 2014 v 19:18 | Reagovat

Trochu s Tebou nesouhlasím s tím, že by HP zasáhl pouze jednu generaci. Myslím, že byly alespoň dvě :) ale to není nijak důležité, myšlenka zůstává stejná...:)
Přesně jak zde popisuješ, na HP zbožňuju vývoj, který dokázala J.K.R popsat. Přiznám se, že jsem vyrůstala spíš s filmama (knihy jsem dočítala až dýl..). Nemyslím si, že by mě to nějak ochudilo :)
Moji rodiče a většina lidí cca nad 40 šílenství nad Harry Potterem nechápe, bohužel...ale nic se nemůže zalíbit všem :)

16 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 27. června 2014 v 17:56 | Reagovat

Krásně napsáno, přesně jsi to vystihla.
Neřekla bych, že se řadím přímo do generace, která vyrůstala spolu s Harrym Potterem, číst jsem ho začala, když už byla venku pátá nebo šestá kniha, a okamžitě jsem se do něj zamilovala. Jsem ráda, že s ním mohu spojovat své dětství, že je to jedna z knih (sérií), které mě přivedly ke čtení.
I filmy mám ráda, protože vystihují atmosféru knih, je to jeden z mála případů, kdy se mi film podle knihy líbil a ne naopak.

17 dafagag dafagag | E-mail | Web | 28. února 2018 v 1:36 | Reagovat

how long does a 50 mg dose of viagra last
<a href=http://viagrabs.com>generic viagra</a>
best viagra substitute over the counter
<a href="http://viagrabs.com">over the counter viagra</a>
viagra online from india

18 Greaniwronee Greaniwronee | E-mail | Web | 6. března 2018 v 2:12 | Reagovat

y http://viagraonlinenut.com buy viagra online <a href=http://viagraonlinenut.com>viagra online order</a> gay using viagra video

19 Cantomug Cantomug | E-mail | Web | 10. března 2018 v 15:09 | Reagovat

g http://viagrraver.com cheap generic viagra
buying viagra in vietnam
<a href=http://viagrraver.com>generic viagra 100mg</a> pravastatin sodium and viagra

20 DuncaCef DuncaCef | E-mail | Web | 14. března 2018 v 4:35 | Reagovat

g http://cialsonlinebei.com cialis online canada
cialis at costco
<a href=http://cialsonlinebei.com>best place to buy cialis online</a> cialis alternatives herbal

21 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 2:20 | Reagovat

taking viagra in 20s
<a href=http://viagrabs.com>More hints</a>
symptoms of too much viagra
<a href="http://www.viagrabs.com">viagra online</a>
natural cure instead of viagra

22 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 10. dubna 2018 v 4:32 | Reagovat

cuanto tiempo tarda en hacer efecto el viagra
<a href=http://viagrabs.com>discount viagra</a>
what type of medicine is viagra
<a href="http://www.viagrabs.com">viagra online</a>
prices of viagra in south africa

23 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 16. května 2018 v 4:44 | Reagovat

viagra and hair loss
<a href=http://viagrabs.com>female viagra</a>
what will half a viagra do
<a href="http://www.viagrabs.com">generic viagra online</a>
citalopram with viagra

24 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 8. června 2018 v 2:48 | Reagovat

himalaya herbals viagra
<a href=http://viagrabs.com>check it out</a>
viagra 100mg halbe tablette
<a href="http://viagrabs.com">natural viagra</a>
buy viagra without prescription online

25 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 9. června 2018 v 18:41 | Reagovat

informação sobre o viagra
<a href=http://viagrabs.com>buy viagra cheap</a>
eat food with viagra
<a href="http://viagrabs.com">viagra for women</a>
viagra is better or cialis

26 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 18. června 2018 v 3:45 | Reagovat

viagra dosage for 24 year old
<a href=http://viagrabs.com>generic viagra</a>
what happens if i girl takes viagra
<a href="http://viagrabs.com">viagra soft tabs</a>
can viagra be bought over the counter in ireland

27 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 18. června 2018 v 17:01 | Reagovat

what happens if you take viagra young
<a href=http://www.viagrabs.com>my company</a>
buying viagra online in india
<a href="http://viagrabs.com">buy generic viagra online</a>
effects of expired viagra

28 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 21. června 2018 v 16:43 | Reagovat

anyone used generic viagra
<a href=http://viagrabs.com>generic viagra</a>
is viagra bad for u
<a href="http://www.viagrabs.com">great post to read</a>
what is viagra used for and its side effects

29 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 25. června 2018 v 4:26 | Reagovat

azor and viagra
<a href=http://viagrabs.com>generic viagra</a>
viagra for sale northern ireland
<a href="http://www.viagrabs.com">natural viagra</a>
what fruits are like viagra

30 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 27. června 2018 v 6:17 | Reagovat

10 year old viagra
<a href=http://viagrabs.com>cheap generic viagra</a>
what is just as good as viagra
<a href="http://viagrabs.com">viagra how it works</a>
viagra herb alternative

31 Geremogag Geremogag | E-mail | Web | 19. září 2018 v 17:20 | Reagovat

cialis guidance
<a href=http://cialisle.com>cialisle.com</a> cialis manufacturer
erectile dysfunction even with cialis

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama