Harry Potter a jeho fenomén - podruhé

2. července 2014 v 18:00 | Amia |  O knihách
Nakonec to vypadá, že jsem veškerou munici přeci jen vystřílela v první části.

Chtěla jsem se rozepsat.
- O přítomnosti zla v celé sérii, které postupně narůstá a je budováno díl po dílu. Každý zatemňuje o něco víc a zejména díky němu se z knížek pro děti stává něco jiného.
- Proč Harry Potter musí být sirotek a proč jeho to pro čtenáře zlidšťuje, zatímco s Voldemortem to dělá pravý opak. Proč je Ron z velké milující rodiny, zatímco Draco je jedináček.
- O symbolech v knihách, co znamenají a proč přibližují kouzelný svět mudlovskému čtenáři..Jen bych ale popisovala věci, které všichni víte nebo aspoň tušíte, takže by to bylo strašlivě nudné. Takže vlastně jen (nudně) vypíšu drobnosti, které se mi zdají fascinující a u kterých mám dojem, že si jich málokdo všiml.
O Potterovi bych sice dokázala mluvit hodiny, ale kdybych vyjmenovala všechno, knížky by ztratili kouzlo :-)

Zase postavy
S koncem poslední knihy se rozjela úplná Snapeománie. Což je mi trochu líto vzhledem k ostatním postavám, které se tak dostali do zákrytu a jejichž pravý charakter nebyl odhalen tak hlučně. Řekněme.
Nenechte se mýlit, Severus Snape je skvělá postava, rozhodně jsem nečekala že se z něj vyklube až mučedník. A hlavně docela odhalí Brumbála jako manipulátora. kdyžtak mě omluvte, ředitele Bradavic jsem jaksi neměla ráda od začátku a mohla bych i vypsat, v čem jsou s Voldemortem úplně stejní.
Zkrátka, na postavách knihy ve velké míře stojí.

Draco Malfoy. Přestože jeho původ, rodinné zázemí a výchova ho doslova předurčovali k cestě smrtijeda, on se na to charakterově vlastně vůbec nehodil. Obdivuji Rowlingovou, že nechala Draca chovat se jak se od něj očekávalo a přesto do jeho postavy dokázala vložit náznaky, které ho stejně jednoznačně postavily na opačnou stranu.
Opravdové zlo páchal jen proto, aby ochránil své rodiče, což vyvrcholilo ve scéně na věži, kdy měl zabít Brumbála, ale nedokázal to. Do jeho situace by se nemělo dostat žádné dítě.

Neville Longbottom. Od začátku koncipován jako postava na odlehčení, milý moula který všechno zkazí a kterému se vždy můžeme zasmát. Jenže, pořád byl v Nebelvíru. Žil ve stínu svých hrdinných rodičů, jejichž skutky mu babička neustále předhazovala a tím mu vlastně nikdy nedovolila se ukázat.
Nesl svůj úděl se stoickým klidem. Neodpustím Yatesovi, nebo kdo za to může, že jeho proměnu ve filmovém pátém díle úplně vyškrtli. Lidé, co viděli jen filmy (a že jich je, přičemž postupem času budou přibývat), tak vůbec netuší, o koho se jedná.

Tihle dva jsou ti nejvýraznější, kteří by si určitě zasloužili větší pozornost čtenářů.

Potvůrky
Na kouzelných tvorech se Rowlingová doslova vyřádila a zvládla to výborně. Nejzajímavější jsou mozkomorové a testrálové.
Mozkomorové jako zástupci strachu, vysávající šťastné vzpomínky a schopni vám sebrat duši jsou daleko děsivější než nějaký Voldemort nebo nedej Merlin smrtijedi.

Ale testrálové... zosobnění smrti, protože i ona je zobrazována jako kostra. tentokrát to jsou ale děsivě vypadající černí koně, které navíc vidí jen ten, kdo už ví, jak smrt vypadá. Skoro ale fungují k ukonejšení, k tomu že smrt nás sice děsí, ve skutečnosti ale není vůbec zlá. Protože testrálové jsou dokonale klidná, hodná a věrná stvoření

A okolí říkám...
Hezké také je, jak Rowlingová ztvárňuje čistotu. Vypulírovaný domov Dursleyů je chladný a prázdný, stejně tak Malfoyovo sídlo. Dokonalý zjev Zlatoslava Lockharta je jen líbivá fasáda, vždy upravený Lucius Malfoy skrývá shnilost.
Oproti tomu stojí Harryho a Hermioniny rozčepýřené vlasy, chaos vládnoucí domu Wesleyů nebo přeplněná Lupinova pracovna.
Skoro se až zdá, že čím dokonalejší navenek, tím shnilejší uvnitř. I Voldemort byl jako mladý tělesným ideálem.
A jak se v posledních dílech rozpadá Malfoyovská vnější preciznost, tím jsou lidštější. Malfoyovi si prostě zaslouží větší čtenářskou pozornost.

Bohatství už je jen taková drobnost navíc, která znovu profituje na evropském kulturním pozadí. Čím bohatší majetkem, tím chudší na city. Zobrazeno zejména u rodin Malfoyů a Wesleyů, obě dokonale čistokrevné.
Tahle dvojakost zároveň prohlubuje kouzelný svět, který je stejně reálný jako ten náš. I tady jsou lidé různí.

Na obecných zvycích stojí i kolejní patroni. Znak Zmijozelu, had, je zároveň mazlíčkem a jediným tvorem, kterého má Voldemort rád. Na druhou stranu patroni jelen a laň jako symboly vznešenosti a dobroty, statečný lev, nebo věrný pes Sirius. Kdyby byl zlým, byl by vlkem.

Poloviční rodina
Co mi jedině vrtá hlavou, je Harryho rodina. O matčině straně víme prakticky vše, ale o Potterových zcela a vůbec nic. Nějaké nápady?
Ono o otcově straně nic vědět nepotřebujeme, pro děj to není důležité, ale pro mě je to do očí bijící. Tohle bílé místo alespoň slouží jako živná půda pro fanfikce. :)


Možná se přeci jen ještě vrátím s třetí částí, za pár let, až si znovu přečtu všechny knihy a oživím si tak detaily. Možná konečně najdu i nějaké ty dějové chyby, o kterých pár lidí mluví a které já neviděla.


Zajímavůstka
Věc příliš malá, abych ji rozebírala blíže. Harryho matka je skutečně jedinečná. Přírodní kombinace zrzavých vlasů a zelených očí je totiž ta nejvzácnější kombinace vůbec.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 3. července 2014 v 17:21 | Reagovat

Mě právě taková rozpitvávání baví, dostanu nové podněty a koukám, co všechno mi vlastně uniklo a to jsem Harry Pottera četla hodněkrát.
Ty to navíc umíš podat velmi čtivě, takže se určitě tady určitě znovu stavím.^^
Rowlingovou považuju za jednu z nejlepších spisovatelek vůbec, hlavně právě díky mistrovské charakterizaci postav a jejich vývoji a také postupnému vývoji příběhu od knížky (nejen) pro děti až k temnému závěru. :)

2 stuprum stuprum | Web | 10. července 2014 v 10:44 | Reagovat

Udržuji čistotu a zároveň špínu, takže to vypadá jak v uklizené stáji. :P

3 Aerosol Aerosol | Web | 10. července 2014 v 18:27 | Reagovat

Pekná analýza, človeku to dá opäť podnety na rozmýšľanie :) Čo sa ale týka dementorov (mozkomorov), povedala by som, že nie sú zosobnením strachu ale depresie - depresia z človeka vysáva šťastie a berie mu dušu. A tiež na ňu do určitej miery pomáha čokoláda :) Aj v knihách bolo, že ľudia sa po stretnutí s dementormi cítia, akoby už nikdy nemali byť šťastní, čo je dosť trefný opis depresie.
Je tu ale samozrejme priestor na individuálne interpretácie :D

4 annox annox | Web | 15. července 2014 v 15:49 | Reagovat

Já jsem rozhodně fanouškem Harryho Pottera, miluju celou tuto sérii, jak knihy tak filmy tak moc, že to až není pěkné, přesto mi na této sérii pár věcí "vadí". Psala si to hned na začátku, myslím to s tím zlem. A ono je to opravdu dost pravda a možná to ještě víc jde vidět na filmech. První dva díly jsou takové vyloženě pohádkové. Skvělá hudba, podle mě mnohem lepší Brumbál a celkově to působí takovým pěkným dojmem, i ty kouzla jsou neskutečně pěkně podaná. Jenomže od čtvrtého dílu už to jde s trou sérii malinko z kopce. Pohádkový nádech zmizel úplně, a alespoň filmy se změnily v obrovské množství scén kde pobíhají řvoucí 14-15ti leté děti, které na sebe metají jednu kletbu za druhou. To je zřejmě chyba režiséra, ale celkově se úplně kašle na nějakou atmosféru, a jediné kolem čeho se všechno točí je plešatý beznosý Voldemort, neboli absolutní zlo. Celá série je prostě krutější a krutější, a záleží asi na každém, jestli je to dobře.

5 Shabana Shabana | E-mail | Web | 15. července 2014 v 18:15 | Reagovat

Moc pěkný a zajímavý blog.

6 After War After War | Web | 31. července 2014 v 17:06 | Reagovat

Válka skončila. Svět žije v míru.
Harry Potter a Lord Voldemort.
Časy těchto dvou velkolepých kouzelníků jsou již dávno za námi. Ale na jak dlouho?
Přijďte se zapsat do historie.
Těšíme se na vás :)
After War.
- nově založená RPG
www.after-war.blog.cz

7 Borůvka Borůvka | Web | 2. srpna 2014 v 5:16 | Reagovat

Snapova proměna mě štvala, nebo mě spíš naštvali lidi na ni reagující. Všichni mu totiž najednou od začátku fandili, hned rozpoznali, že je to dobrák...

8 ANA ANA | Web | 7. srpna 2014 v 17:06 | Reagovat

[7]: Že Snape nebude záporák, se ukázalo už ke konci prvního dílu a potvrdilo se to v dílu druhém, protože přestože neměl Harryho rád, v jednom kuse mu zachraňoval zadek. Tedy, zachraňoval ho. To, že si ho podával ve svých hodinách a hojil si na něm své mindráky z jeho tatíka, už bylo něco jiného... :-)
Přesto však vystupoval záporácky v každém dílu, aspoň naoko, a přiznám se, že na konci šestého dílu jsem mírně znejistěla, nechtělo se mi věřit, že by zabil Brumbála jen proto, aby si splnil své sny a vrátil se k Smrtijedům. To by totiž popíralo jeho prozření, jací jsou a také skutečnost, že Voldemort zabil jeho největší a jedinou lásku.
Naštěstí se pravda ukázala a Snapea mi bylo setsakra líto, protože se nedočkal za svého života satisfakce.

K článku samotnému - perfektní rozbor, moc se mi líbí i různé náhledy (čistota a pořádek a chladné city, bordýlek a chaos a silné emoce). Draco byl opravdu nejednoznačný, byl to sice náfuka, ale svou rodinu měl opravdu rád a stál za ní, stejně jako oni stáli za ním.
Brumbál. To byla druhá nejzajímavější postava v celé sérii a dost mě naštvalo, že mu autorka v sedmičce přiřla homosexuální sklony. Stačilo, aby se projevilo, že byl svého času hodně ambiciózní a že díky těm ambicím zemřela jeho sestra, což je věc, kterou si každý normální smrtelník (a počítám že i kouzelník) může vyčítat do konce života.
Však proto také dával všem druhé šance a byl shovívavý ke slabostem a prohřeškům ostatních (pokud to nepřestřelili). Věděl, jaké to je, když někdo projede svou šanci a chce začít znova.
K Nevillovi - ten kluk byl jeden z nejúžasnějších. Už v prvním díle se dokázal postavit svým vlastním soukmenovcům, když je nechtěl pustit na jejich výpravu za kamenem mudrců. Šlo mu totiž o celou nebelvírskou kolej a nechtěl, aby si to ještě podělali víc než v té době měli. Že se dál měnil postupem času, bylo úžasné. Vlastně to byl kluk, který na sobě hodně zapracoval.

9 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 9. srpna 2014 v 15:50 | Reagovat

Co dodat... skvěle=)
Že tam o rodině Potterových není takřka nic psáno, bych si neuvědomila... =)

10 dafagag dafagag | E-mail | Web | 28. února 2018 v 3:05 | Reagovat

smoking weed and taking viagra
<a href=http://viagrabs.com>see this</a>
taking a quarter of a viagra
<a href="http://viagrabs.com">viagra how it works</a>
viagra tablets online in india

11 Greaniwronee Greaniwronee | E-mail | Web | 6. března 2018 v 3:36 | Reagovat

j http://viagraonlinenut.com viagra online <a href=http://viagraonlinenut.com>viagra online order</a> difference between cialis and levitra viagra

12 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 3:58 | Reagovat

viagra red bull sugar daddy
<a href=http://viagrabs.com>buy generic viagra</a>
thin endometrium viagra
<a href="http://viagrabs.com">purchase viagra</a>
side benefits of viagra

13 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 10. dubna 2018 v 6:12 | Reagovat

tomato natural viagra
<a href=http://viagrabs.com>generic viagra</a>
does viagra work better under the tongue
<a href="http://viagrabs.com">viagra how it works</a>
how do i know if viagra is real

14 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 13. května 2018 v 6:25 | Reagovat

is viagra going generic
<a href=http://viagrabs.com>viagra prices</a>
viagra over the counter 2014
<a href="http://viagrabs.com">buy generic viagra online</a>
viagra instructions for use

15 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 16. května 2018 v 6:23 | Reagovat

where to buy brand viagra online
<a href=http://viagrabs.com>cheap generic viagra</a>
why has my viagra stopped working
<a href="http://viagrabs.com">viagra online</a>
is viagra covered by most insurance policies

16 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 8. června 2018 v 4:58 | Reagovat

the strongest viagra
<a href=http://viagrabs.com>recommended you read</a>
ginseng effetto viagra
<a href="http://viagrabs.com">navigate to these guys</a>
when will viagra be off patent

17 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 9. června 2018 v 20:43 | Reagovat

where can i get a prescription for viagra
<a href=http://viagrabs.com>generic viagra</a>
how long effects of viagra last
<a href="http://viagrabs.com">check this link right here now</a>
excel herbal viagra apotheke

18 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 18. června 2018 v 6:06 | Reagovat

first time viagra users
<a href=http://viagrabs.com>here</a>
how to get viagra sample free
<a href="http://viagrabs.com">weblink</a>
best place to buy real viagra online

19 bakkagag bakkagag | E-mail | Web | 20. června 2018 v 13:31 | Reagovat

what is the difference between tadalafil and viagra
<a href=http://viagrabs.com>viagra side effects</a>
viagra and lymphedema
<a href="http://viagrabs.com">news</a>
buy generic viagra in the uk

20 Geremogag Geremogag | E-mail | Web | 11. září 2018 v 5:58 | Reagovat

online apotheke cialis 5mg
<a href=http://cialisle.com>cialisle.com</a> best place to buy cialis online
switch from cialis to viagra

21 Geremogag Geremogag | E-mail | Web | 19. září 2018 v 19:03 | Reagovat

effects of cialis 20mg
http://cialisle.com/ cialis online pharmacy
cialis 20mg or 10mg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama